poniedziałek, 29 czerwca 2015

Dzień merkuriański

Merkury obraca się wokół własnej osi raz na 59 naszych dni. Dawno temu mógł obracać się szybciej, ale grawitacyjny wpływ Słońca ten obrót spowolnił.
Merkury obraca się trzy razy podczas dwu obiegów wokół Słońca, zatem pokonanie dwu trzecich orbity wystarcza na jeden obrót wokół osi. Gdybymy dotarli do Merkurego okazałoby się, że od jednego wschodu Słońca do drugiego upływają dwa tamtejsze lata; jeden merkuriański dzień trwa 176 dni ziemskich. Zauważylibyśmy też, że rozmiary widocznej tarczy Słońca znacznie się zmieniają, bo orbita Merkurego jest wyraźnie wydłużona. Podczas bardzo długich dni temperatura na równiku tej planety wzrasta do 430°C, czyli powyżej temperatury topnienia cyny, ołowiu i cynku.

Merkury














Obrót wokół własnej osi zabiera Merkuremu 59 dni ziemskich. Zacznijmy od miejsca w którym strzałka skierowana jest do Słońca. Następnie przesuwajmy się po orbicie i popatrzmy, jak Merkury powoli obraca się. Strzałka obróci się dokoła Merkurego w czasie, gdy planeta pokona dwie trzecie orbity wokół Słońca. Po dwu pełnych obiegach wokół Słońca strzałka ponownie będzie skierowana ku Słońcu. Zatem merkuriański dzień trwa dwa merkuriańskie lata!












czwartek, 25 czerwca 2015

10 najlepszych fotografii teleskopu Hubble`a

1.  Westerlund 2
1

2. The Orion Nubula
2

3.Mystic Mountain
3

4.Stellar Spire in the Eagle Nebula
4

5.Iridescent Glory of the Helix Nebula

5

6.Giant Gaseous Cavity within Star-Forming Region NGC 3324

6

7.Carina Nebula Pillar

7

8.Views of Saturn Over the Years (1996-2000)

8

9.Eagle Nebula: 2014 Hubble WFC3/UVIS Image of M16

9

10.Flash from Star V838 Monocerotis „Echoes” Through Space



Strona teleskopu: http://hubblesite.org/

Jak widzą zwierzęta?

PSY
U psów podstawowym zmysłem jest węch, nie znaczy to, że słabo widzą. Psy mają lepszy wzrok od człowieka. Podstawową różnicą w widzeniu psa jest postrzeganie kolorów. Ich świat ma barwy niebiesko żółte. Można to porównać do zdjęć z zastosowanym filtrem retro.Psy dość dobrze widzą w ciemność. Posiadają w oku odblaskową błonę zwaną makatą. Dzięki niej zwierzęta mogą widzieć nawet przy minimalnym oświetleniu. Makata daję znany nam charakterystyczny efekt świecących oczu. Pole widzenia psa wynosi 250º, w porównaniu z ludzkim 180º. Psy są bardzo wrażliwe na ruch i migające światło.
http://dog-vision.com/tool.php - na tej stronie można przerobić wybrane zdjęcie na widzane oczami psa.

KOTY
Koty postrzegają kolory mniej intensywnie niż my. Słabo widzą zieleń i w ogóle nie dostrzegają czerwieni. Za to koty są mistrzami polowania w nocy. Dzięki eliptycznemu kształtowi źrenicy, odblaskowej błonie (makacie) oraz większej ilości pręcików koty widzą w ciemności do 8 razy lepiej niż człowiek.Kocie oko pozwala dostrzec i śledzić zwierzęciu ruch 10 krotnie szybszy niż nasze oko. Możemy to zaobserwować bawiąc się z kotem kieszonkowym laserem.
Okiem kota
okiem kota

Okiem kota

Okiem kota III