poniedziałek, 29 czerwca 2015

Dzień merkuriański

Merkury obraca się wokół własnej osi raz na 59 naszych dni. Dawno temu mógł obracać się szybciej, ale grawitacyjny wpływ Słońca ten obrót spowolnił.
Merkury obraca się trzy razy podczas dwu obiegów wokół Słońca, zatem pokonanie dwu trzecich orbity wystarcza na jeden obrót wokół osi. Gdybymy dotarli do Merkurego okazałoby się, że od jednego wschodu Słońca do drugiego upływają dwa tamtejsze lata; jeden merkuriański dzień trwa 176 dni ziemskich. Zauważylibyśmy też, że rozmiary widocznej tarczy Słońca znacznie się zmieniają, bo orbita Merkurego jest wyraźnie wydłużona. Podczas bardzo długich dni temperatura na równiku tej planety wzrasta do 430°C, czyli powyżej temperatury topnienia cyny, ołowiu i cynku.

Merkury














Obrót wokół własnej osi zabiera Merkuremu 59 dni ziemskich. Zacznijmy od miejsca w którym strzałka skierowana jest do Słońca. Następnie przesuwajmy się po orbicie i popatrzmy, jak Merkury powoli obraca się. Strzałka obróci się dokoła Merkurego w czasie, gdy planeta pokona dwie trzecie orbity wokół Słońca. Po dwu pełnych obiegach wokół Słońca strzałka ponownie będzie skierowana ku Słońcu. Zatem merkuriański dzień trwa dwa merkuriańskie lata!












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz